Categories
BLOG

michigan house results

Michigan House of Representatives Election Results 2020

Live results of Michigan House of Representatives races in Macomb, Oakland, and Wayne counties.

We’ve made it to the 2020 election, where much more than just the presidency will be decided.

Normally, the WDET news team would be out in the field, covering election night events into the wee hours of the morning to bring you up-to-the-minute updates, analysis, and results. This year looks a little different: The coronavirus pandemic has put a hold on election-night gatherings and has led to unprecedented levels of absentee voting, which means results likely won’t be known the night of the election, or even in the days immediately following the election.

WDET is committed to bringing you accurate information about the races and will do so on-air and online when election results are available.

Bookmark this page for confirmed election results.

Live results for Michigan’s 2020 State House of Representatives races in Oakland, Macomb, and Wayne counties are below. View more election results here.

District 1

Winner: Tenisha Yancey (D)

Precincts reporting: 56 of 56 (100%)
Candidate Votes
Tenisha Yancey (D) 29,724
Latricia Ann Lanier (R) 8,698
Gregory Creswell (L) 785
TOTAL 39,287

District 2

Winner: Joseph Tate (D)

Precincts reporting: 74 of 74 (100%)
Candidate Votes
Joseph Tate (D) 28,144
Mayra Rodriguez (R) 9,037
Gregory Creswell (I) 804
TOTAL 38,045

District 3

Winner: Shri Thanedar (D)

Precincts reporting: 79 of 79 (100%)
Candidate Votes
Shri Thanedar (D) 22,430
Anita Vinson (R) 1,040
Stephen Boyle (G) 700
TOTAL 24,255

District 4

Winner: Abraham Aiyash (D)

Precincts reporting: 72 of 72 (100%)
Candidate Votes
Abraham Aiyash (D) 27,107
Howard Weathington (R) 1,724
Linda Rayburn (Working Class Party) 1,014
MD Rabbi Alam (I) 355
TOTAL 30,287

District 5

Winner: Cynthia A. Johnson

Precincts reporting: 69 of 69 (100%)
Candidate Votes
Cynthia A. Johnson (D) 18,612
Harold Day (R) 1,309
TOTAL 19,971

District 7

Winner: Helena Scott (D)

Precincts reporting: 84 of 84 (100%)
Candidate Votes
Helena Scott (D) 32,070
Ronald Cole (R) 781
Anita Belle (G) 1,210
Kimberly Givens (Working Class Party) 414
TOTAL 34,545

District 8

Winner: Stephanie Young (D)

Precincts reporting: 81 of 81 (100%)
Candidate Votes
Stephanie Young (D) 33,601
Miroslawa Teresa Gorak (R) 1,136
TOTAL 34,820

District 9

Winner: Karen Whitsett

Precincts reporting: 64 of 64 (100%)
Candidate Votes
Karen Whitsett (D) 28,7849
James Stephens (R) 1,779
TOTAL 30,676

District 10

Winner: Mary Cavanaugh (D)

Precincts reporting: 58 of 58 (100%)
Candidate Votes
Mary Cavanaugh (D) 37,895
Cathy Alcorn (R) 6,856
TOTAL 44,910

District 11

Winner: Jewell Jones

Precincts reporting: 41 of 41 (100%)
Candidate Votes
Jewell Jones (D) 28,127
James Townsend (R) 15,009
TOTAL 43,352

District 12

Winner: Alex Garza (D)

Precincts reporting: 37 of 37 (100%)
Candidate Votes
Alex Garza (D) 27,300
Michelle Bailey (R) 16,488
TOTAL 43,947

District 13

Winner: Tullio Liberati

Precincts reporting: 41 of 41 (100%)
Candidate Votes
Tullio Liberati (D) 26,719
Megan Frump (R) 19,356
TOTAL 46,278

District 14

Winner: Cara Clemente (D)

Precincts reporting: 31 of 31 (100%)
Candidate Votes
Cara Clemente (D) 23,127
Darrell Stasik (R) 15,735
Simone Coleman (Working Class Party) 1,938
TOTAL 40,911

District 15

Winner: Abdullah Hammoud (D)

Precincts reporting: 45 of 45 (100%)
Candidate Votes
Abdullah Hammoud (D) 28,361
Carla O’Neill (R) 10,906
Larry Betts (Working Class Party) 970
TOTAL 49,289

District 16

Winner: Kevin Coleman (D)

Precincts reporting: 41 of 41 (100%)
Candidate Votes
Kevin Coleman (D) 28,224
Emily Bauman (R) 16,937
TOTAL 45,326

District 17

Winner: Joseph Bellino (R)

Precincts reporting: 13 of 13 (100%)
Candidate Votes
Christopher Slat (D) 5,031
Joseph Bellino (R) 6,931
TOTAL 12,061

District 18

Winner: Kevin Hertel (D)

District 19​

Winner: Laurie Pohutsky (D)

Precincts reporting: 41 of 41 (100%)
Candidate Votes
Laurie Pohutsky (D) 29,479
Martha Ptashnik (R) 29,221
TOTAL 58,821

District 20

Winner: Matt Koleszar (D)

Precincts reporting: 39 of 39 (100%)
Candidate Votes
Matt Koleszar (D) 33,032
John Lacny (R) 26,931
TOTAL 60,028

District 21

Winner: Ranjeev Puri (D)

Precincts reporting: 41 of 41 (100%)
Candidate Votes
Ranjeev Puri (D) 34,252
Laurel Hess (R) 23,664
TOTAL 58,052

District 22

Winner: Richard Steenland (D)

District 23

Winner: Darrin Camilleri (D)

Precincts reporting: 37 of 37 (100%)
Candidate Votes
Darrin Camilleri (D) 30,233
John Poe (R) 27,305
TOTAL 57,635

District 24

Winner: Steve Marino (R)

District 25

Winner: Nate Shannon (D)

District 26

Winner: Jim Ellison (D)

Precincts reporting: 35 of 35 (100%)
Candidate Votes
Jim Ellison (D) 33,202
Paul Smith (R) 18,956
TOTAL 52,251

District 27

Winner: Regina Weiss (D)

Precincts reporting: 46 of 46 (100%)
Candidate Votes
Regina Weiss (D) 41,755
Elizabeth Goss (R) 12,561
Sherry A. Wells (G) 886
Gregory Stempfle (L) 913
TOTAL 56,164

District 28

Winner: Lori Stone (D)

District 29

Winner: Brenda Carter (D)

Precincts reporting: 33 of 33 (100%)
Candidate Votes
Brenda Carter (D) 27,046
S. Dave Sullivan (R) 10,076
TOTAL 37,190

District 30

Winner: Diana Farrington

District 31

Winner: William Sowerby (D)

District 32

Winner: Pamela Hornberger (R)

District 33

Winner: Jeff Yaroch (R)

District 35

Winner: Kyra Harris Bolden (D)

Precincts reporting: 48 of 48 (100%)
Candidate Votes
Kyra Harris Bolden (D) 49,025
Daniela Davis (R) 9,396
Tim Yow (L) 690
TOTAL 59,157

District 36

Winner: Douglas Wozniak

District 37

Winner: Samantha Steckloff

Precincts reporting: 33 of 33 (100%)
Candidate Votes
Samantha Steckloff (D) 34,589
Mitch Swoboda (R) 18,462
James Young (L) 1,092
TOTAL 54,202

District 38

Winner: Kelly Breen (D)

Precincts reporting: 43 of 43 (100%)
Candidate Votes
Kelly Breen (D) 31,217
Chase Turner (R) 29,263
TOTAL 60,572

District 39

Winner: Ryan Berman (R)

Precincts reporting: 33 of 33 (100%)
Candidate Votes
Julia Pulver (D) 27,561
Ryan Berman (R) 30,754
Athony Croff (L) 926
TOTAL 59,280

District 40

Winner: Mari Manoogian (D)

Precincts reporting: 40 of 40 (100%)
Candidate Votes
Mari Manoogian (D) 38,148
Kendra Cleary (R) 27,890
TOTAL 66,095

District 41

Winner: Padma Kuppa

Precincts reporting: 36 of 36 (100%)
Candidate Votes
Padma Kuppa (D) 30,578
Andrew Sosnoski (R) 24,967
TOTAL 55,609

District 43

Winner: Andrea Schroeder (R)

Precincts reporting: 32 of 32 (100%)
Candidate Votes
Nicole Breadon (D) 22,595
Andrea Schroeder (R) 33,404
TOTAL 56,105

District 44

Winner: Matt Maddock (R)

Precincts reporting: 39 of 39 (100%)
Candidate Votes
Denise Forrest (D) 24,065
Matt Maddock (R) 35,414
TOTAL 54,589

District 45

Winner: Mark Tisdel (R)

Precincts reporting: 40 of 40 (100%)
Candidate Votes
Barb Anness (D) 30,495
Mark Tisdel (R) 31,778
TOTAL 62,345

District 46

Winner: John Reilly (R)

Precincts reporting: 37 of 37 (100%)
Candidate Votes
Jody LaMacchia (D) 21,975
John Reilly (R) 35,926
TOTAL 58,547

District 51

Winner: Mike Mueller (R)

Precincts reporting: 11 of 11 (100%)
Candidate Votes
Brad May (D) 4,603
Mike Mueller (R) 9,511
TOTAL 14,125
Meta Stange , Digital Producer

Meta Stange is the Digital Producer for 101.9 WDET , running the station’s social channels and creating digital editorial content. She enjoys reading, making bad jokes, and hanging out with her dog, Salmon.

Election results for Michigan local, state and federal elections. Bookmark this page for election results.

This year’s November federal, state and local elections are unprecedented in many ways, most significantly the expected surge in absentee voting in Michigan due to the coronavirus pandemic. 101.9 WDET is committed to offering trusted, accurate information on voting, ballot access and key issues.

Bookmark our 2020 Voter Information Center for the latest information from the WDET newsroom.

Michigan House of Representatives Election Results 2020 Live results of Michigan House of Representatives races in Macomb, Oakland, and Wayne counties. We’ve made it to the 2020 election,